



IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$559.1 • View Prices • By IFB
IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $559.1.
- Share
$559.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 11 kg Capacity
- Oxyjet
- 7 Segment LED Display
- Wi-Fi Connectivity, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Body
IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 11 kg Capacity
- Oxyjet
- 7 Segment LED Display
- Wi-Fi Connectivity, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Body
General
| Brand | IFB |
| Model | Executive Plus VSG 1114 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | 7 Segment LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Weight | 76 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 66.7 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 11 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Oxyjet |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Eco Inverter Motor |
| Temperature Range | Cold, 30°C, 40°C, 60°C, 95°C |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Overload Protection | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | My IFB |
| Voice Control | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI Technology, Ai Dos Detergent Dosage |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Synthetic, Baby Care, Wool, Delicate, Allergy Care, Express 15, Power Steam, Wash + Dry 2Hr, Wash + Dry 4Hr, Steam + Dry, Drying (Cupboard, Iron, Gentle, Eco, Time) |
Power Features
| Power Required | AC 220V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Laundry Add, Program Memory Backup, Xpert Wash |
Warranty
| Warranty | 4 years, 10 Year Motor Warranty, 10 Year Spares Support |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load W… Price History
You can check the price history of IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $53,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Executive Plus BXN 1114KH 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB Executive Plus VSG 1114 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Xiaomi 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













