



IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$370.87 • View Prices • By IFB
IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $370.87.
- Share
$370.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing M… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
General
| Brand | IFB |
| Model | SENATOR MBN 8014 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Touch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Inlet Pipe, Drain Hose, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 71 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 59 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Delicate, Baby Care, Express, Bulky, Mixed, Cradle |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
Features
| Fuzzy Logic | Yes |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty and 10 Years Spare Part Support From IFB |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing M… Price History
You can check the price history of IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $35,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Senator MBN 8012 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB EXECUTIVE OXN 9014 CMS 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB SENATOR MBN 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW90DG5U24AX 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Apple iPhone 17 vs Honor 400 Pro
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 10Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













