



IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$348.33 • View Prices • By IFB
IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $348.33.
- Share
$348.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- LED 7 Segment Display
- Wi-Fi Connectivity, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing … Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble
- LED 7 Segment Display
- Wi-Fi Connectivity, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | IFB |
| Model | Senator SXN 8012K |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED 7 Segment Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Inlet Pipe, Drain Hose, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Crescent Moon Drum |
| Weight | 71 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 62.1 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Eco Inverter Motor |
| Temperature Range | Cold, 30°C, 40°C, 60°C, 95°C |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | MY IFB |
| Voice Control | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | Powered by AI |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Allergy Care, Clean Tub, Intensive Wash, Sports Wear, Wool, Jean, Crease Care, Express, Bulky, Cradle, Prewash, Warm Soak, Extra Rinse, Hot Rinse |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Steam Refresh, 3D Wash, Power Steam, 9 Swirl Wash, Aqua Energie, Warm Soak, Time Saver |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty and 10 Years Spare Part Support From IFB |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing … Price History
You can check the price history of IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $33,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Executive Plus MXS 9014 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Executive OXN 9014K 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB Senator SXN 8012K 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Senator MBN 8012 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













