



IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$442.98 • View Prices • By IFB
IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $442.98.
- Share
$442.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- 3D Wash Technology
- Amber LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- 3D Wash Technology
- Amber LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Brand | IFB |
| Model | Senator Plus MSC 8014 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Amber LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Outlet Pipe, Inlet Pipe, Protective Rat Mash, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 75 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 62.2 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Body Features | Galvanized Steel |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | 3D Wash Technology |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 20 °C, 30 °C, 40 °C, 60 °C, 95 °C, Cold |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, My IFB |
| Voice Control | No |
| Additional Smart Features | AI Technology |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | MY IFB, Anti-Allergen, Baby Wear, Mixed/Daily, Cotton Normal, Synthetic, Cradle wash for Delicates, Woollens, Express 15/ Quick wash, Express 30Min/60Min, Spin Dry/ Rinse, Refresh, Bulky/Bedding/Curtains/Duvet, Sports Wear, Uniform, Dark wash, Jeans, Inner wear, Shirt/Blouse, Tub clean |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Wi-Fi Connect, Smart App Controlled(Xpert Wash), Voice Command Controlled |
Warranty
| Warranty | 4 years, Warranty on Product, 10 Years Motor Warranty, 10 Years Spares Support |
| Warranty Type | Manufacturer |
IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Wash… Price History
You can check the price history of IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $42,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA244ZTIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB Senator Plus MSC 8014 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHB1208Z4M 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Oppo Find X9 Pro 5G vs Realme GT 8 Pro
Apple iPhone 17 Pro Max vs Motorola Razr 2025
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FE
Google Pixel 10 Pro Fold vs Samsung Galaxy Z Fold 7Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













