




IFB TL-S4RBS 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$315.69 • View Prices • By IFB
IFB TL-S4RBS 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $315.69.
- Share
$315.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
IFB TL-S4RBS 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Country of Origin | India |
| Brand | IFB |
| Model | TL-S4RBS |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob, Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Inlet Pipe, User Manual + Warranty Card, Clip Ring, Screw Fitting, Protective Rat Mash Cover |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 46 kg |
| Height | 103 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 64 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
| Body Features | Button with Tack Switch & Knob Selector, Soft Close Door |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| Method of Washing | Triadic Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 30 - 60 Degree Celsius |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Additional Smart Features | AI Technology |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Jean, Baby Care, Delicate, Blanket, Clean Tub, Smart Sense, Express 30, Anti-Allergen, Stain fighter, My Cycle, Sports Wear, Saree |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Power Steam, Soak, Aqua Energy, Bi-axial Movement |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor and 10 Years Warranty on Spares Support |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Comprehensive |
IFB TL-S4RBS 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of IFB TL-S4RBS 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $30,090. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 Plus
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor

Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17eDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














