


Power Guard PG80WMFATL-01 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$87.24 • View Prices • By Power Guard
Power Guard PG80WMFATL-01 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $87.24.
- Share
$87.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Roller Wave Pulsator
- ABS Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
Power Guard PG80WMFATL-01 8 Kg Fully Automatic Top Load Washin… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Roller Wave Pulsator
- ABS Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Power Guard |
| Model | PG80WMFATL-01 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Air Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Fill Hose, Power Cord, Drain Hose, Venting Duct |
Design and Body
| Outer Body | ABS Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Drum Type | Wave Drum |
| Weight | 27.5 kg |
| Height | 94 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 57.6 cm |
| Transparent Window | No |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Roller Wave Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Waterproof Panel | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 10 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Power Consumption | 360 W |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Castor wheel, Three Magic Filter |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 15 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Power Guard PG80WMFATL-01 8 Kg Fully Automatic Top Load Washin… Price History
You can check the price history of Power Guard PG80WMFATL-01 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $8,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















