




IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$243.29 • View Prices • By IFB
IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $243.29.
- Share
$243.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Tridiac Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Child Lock
IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Tridiac Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Child Lock
General
| Brand | IFB |
| Model | TL701MG1S |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, User Manual, Warranty Card, Hose Drain, Hose Inlet, Back Cover |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Crescent Moon Drum |
| Weight | 31 kg |
| Height | 94.6 cm |
| Width | 54.3 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Method of Washing | Tridiac Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 60°C |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Additional Smart Features | AI Technology |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, 3D Wash Technology, Steam Wash Option with PowerSteam |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Power Steam |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty, 10 Years Spare Parts Support, 10 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Technician Visit |
IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $22,973. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG TX511SWO 11 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
IFB TL701MG1S 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs IFB TL751MS2S 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy A53 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














