



LG DLE7000W 7.3 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer
$699 • Out Of Stock • By LG
LG DLE7000W 7.3 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer is a Fully Automatic Front Load Dryer. Notable features include Steam Wash, Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Anti-Vibration and Child Lock.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$699
Search
LG DLE7000W 7.3 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer price in United States is $699. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7.3 cu ft Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer
OUT OF STOCK
LG DLE7000W 7.3 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Specs
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7.3 cu ft Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | DLE7000W |
| Type | Dryer |
| Dryer Type | Vented |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Sales Package | 1 U Dryer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Drum Type | Aluminized Alloy Steel Drum |
| Weight | 50.49 kg |
| Height | 113.03 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 74.93 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7.3 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | High, Medium, Low |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Dryer Program: Freshen Up (Manual Dry), Air Dry (Manual Dry), Delicates, Perm. Press, Speed Dry (Manual Dry), Bedding, Heavy Duty, Normal |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | TurboSteam, Drum Light, Remote Start, Reversible Door |
LG DLE7000W 7.3 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)

Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














