


Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer
$572.81 • View Prices • By Magic Chef
Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer is a Fully Automatic Front Load Dryer. Notable features include Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Child Lock, Delay Start and Load Balancing.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer price in United States is $572.81. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 3.5 cu ft Capacity
- LED Display
- Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Specs
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 3.5 cu ft Capacity
- LED Display
- Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Magic Chef |
| Model | MCSDRY35W |
| Type | Dryer |
| Dryer Type | Air Dry, Sensor Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Dryer, Hose Drain, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Height | 69.85 cm |
| Width | 59.94 cm |
| Depth | 54.61 cm |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 3.5 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | Hot, Cold |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Drying Option: Eco, Normal |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Prices
15% (price increased by $83 in one month)
Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Price History
You can check the price history of Magic Chef MCSDRY35W 3.5 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer below. The current price is $572.81. Over the past month, there has been a increase of $83 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























