




LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$611.11 • View Prices • By LG
LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $611.11.
- Share
$611.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | FHP1412Z9B |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Quick Start Guide, User Manual, Warranty Documents |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 69 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Black Tinted |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 12 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter DirectDrive |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI DD |
Washing Modes
| Quick Wash | No |
| Self Clean | No |
| Cotton Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Duvet, Allergy Care (washer), Delicates, Download Cycle, Easy Care, Mixed Fabric, Silent Wash, Sportswear(Activewear), Tub Clean, TurboWash 39, Wool (Hand/Wool) |
Power Features
| Power Required | 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $58,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1412Z5O 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG FHP1412Z9B 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1410Z5M 10 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Infinix HOT 70 vs Blackview Xplore 1
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26
Xiaomi 16 Ultra vs Xiaomi 17 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














