




LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$229.78 • View Prices • By LG
LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $229.78.
- Share
$229.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | T75VBSF1Z |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, 1 Hose Pipe, 1 Warranty Card, 1 User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Semi Stainless Steel Drum |
| Weight | 30.5 kg |
| Height | 88.5 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Wool, Clean Tub, Normal |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $21,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG T75VBSF1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T75VBMB1Z 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max

RedMagic 11 Pro Plus vs OnePlus 15
OPPO Reno 15 Pro 5G vs Realme GT 8 Pro
Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy A17Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














