



LG WM3555HVA 2.4 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine
$1,898 • Out Of Stock • By LG
LG WM3555HVA 2.4 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine with Dryer. Notable features include Steam Wash, Quick Wash, Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity and Self Clean.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,898
Search
LG WM3555HVA 2.4 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States is $1,898. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.4 cu ft Capacity
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
OUT OF STOCK
LG WM3555HVA 2.4 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 2.4 cu ft Capacity
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | LG |
| Model | WM3555HVA |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Ventless Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LCD Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Drum Type | NeveRust Stainless Steel Drum |
| Weight | 72.98 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 2.4 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Temperature Range | Cold, Extra Hot, Hot, Tap Cold, Warm |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI DD |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Baby Care, Clean Tub, Normal, Heavy Duty, Bulky/Large, Baby Wear, Sanitary, Allergiene, Steam Refresh, Tub Clean, Delicates, Perm. Press, Wash + Dry, Speed Wash, Drain+Spin |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
LG WM3555HVA 2.4 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Mach… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























