



Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$244 • View Prices • By Realme
Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $244.
- Share
$244
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Lo… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Series | TechLife |
| Brand | Realme |
| Model | RMFL1055NHIJW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Honeycomb |
| Weight | 64 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Motor |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Overload Protection | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Clean Tub, 16 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | AC 200-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Silent Wash |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Technician Visit |
Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Lo… Price History
You can check the price history of Realme TechLife RMFL1055NHIJW 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $23,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5G
Xiaomi Redmi Note 15 vs Honor 400 LiteDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













