



Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Machine
$121.55 • View Prices • By Realme
Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $121.55.
- Share
$121.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 12 kg Capacity
- Pulsator
- Polypropylene Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Mac… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 12 kg Capacity
- Pulsator
- Polypropylene Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Realme TechLife |
| Model | RMSA1205NNNHS |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Swift Jet Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Machine, User Manual, Inlet Pipe, Spin Dry Safety Lid |
Design and Body
| Tub Material | Polypropylene |
| Weight | 28 kg |
| Height | 106 cm |
| Width | 82 cm |
| Depth | 44 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
| Body Features | IPX4 |
Technical
| Capacity | 12 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Gentle, Strong, Normal |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 5 Years on Wash Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Mac… Price History
You can check the price history of Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $11,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Machine vs Motorola MTSA1405NNNDB 14 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 15 Pro Max
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Apple iPhone 14 Pro (256GB) vs Samsung Galaxy S24 Plus
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FE
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Apple iPhone Air (1TB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













