


Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer
$898.97 • View Prices • By Samsung
Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer is an Inverter Fully Automatic Front Load Dryer. Notable features include Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, Anti-Vibration and Child Lock.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer price in United States is $898.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 4 cu ft Capacity
- Mono LCD + LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Specs
- Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 4 cu ft Capacity
- Mono LCD + LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | China |
| Brand | Samsung |
| Model | DV25B6900HW/A2 |
| Type | Dryer |
| Dryer Type | Ventless Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Mono LCD + LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Dryer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Weight | 49.99 kg |
| Height | 85.09 cm |
| Width | 59.94 cm |
| Depth | 69.85 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | Yes, Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Additional Smart Features | AI Pattern |
Washing Modes
| Other Washing Modes | Intensive Wash, Wool, Delicate, Sanitize, Prem Press, Quick Dry, Air Fluff |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Heat Pump Technology, Reversible Door |
Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Prices
12% (price dropped by $105 in one month)
Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer Price History
You can check the price history of Samsung DV25B6900HW/A2 4 cu ft Fully Automatic Front Load Dryer below. The current price is $898.97. Over the past month, there has been a decrease of $105 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung Galaxy A37 5G (12GB RAM + 256 GB) vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A36 5G vs Motorola Edge 2025
Xiaomi 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














