

Samsung Ecobubble WA70BG4545BD 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$194.25 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Ecobubble WA70BG4545BD 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $194.25.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$194.25
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- PP Dual Wing Pulsator
- Red LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
OUT OF STOCK
Samsung Ecobubble WA70BG4545BD 7 kg Fully Automatic Top Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- PP Dual Wing Pulsator
- Red LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Series | Ecobubble |
| Brand | Samsung |
| Model | WA70BG4545BDTL |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Red LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 28.5 kg |
| Height | 98.8 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | PP Dual Wing Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Jean, Synthetic, Wool, Bubble Storm, Intensive Wash, Power Tub Clean, Delay End, Smart Control |
Power Features
| Power Required | AC 220-240v |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty on product, 12 Years warranty on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Ecobubble WA70BG4545BD 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW 7.0 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Ecobubble WA70BG4545BD 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool WM Royal GenX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Vivo X300 Pro 5G
Google Pixel 10 Pro (256GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Apple iPhone 12Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











