
Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine
$321.91 • View Prices • By Samsung
Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine price in United States starts from $321.91.
- Share
$321.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Samsung |
| Model | WW70FG4S02AXTL |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Diamond Drum |
| Weight | 53.6 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 49 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Temperature Range | 20-90 Degree Celsius |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Jean, Synthetic, Wool, Clean Tub, Pre Wash, Hygiene Steam, Rinse + Spin, Bubble Soak |
Power Features
| Power Required | 220-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Smart Check |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Warranty on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Wash… Price History
You can check the price history of Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine below. The current price is $30,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung WW70FG4S02AXTL 7 Kg Fully Automatic Front Loading Washing Machine vs Bosch WGA12208IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy A53 5G
Xiaomi 17 Pro vs Xiaomi 17 Ultra

Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










