



Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$429.66 • View Prices • By Samsung
Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $429.66.
- Share
$429.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing M… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WW90DG5U24AB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine Unit, Hose Drain, Hose Inlet, clamps & bolts, 1 User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | 2nd Diamond |
| Weight | 65 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 55 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | DIT |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Additional Smart Features | AI Energy Mode, AI EcoBubble |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Blanket, Sports Wear, Wool, Intensive Wash, Intense Cold, Bedding, Super Speed |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Hygiene Steam, Delay End, Steam, Smart Check, Auto Restart |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive on product, 20 Years on Digital Inverter Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing M… Price History
You can check the price history of Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $41,491. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung WW90DG5U24AB 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHB1209Z4B 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Sony Xperia 1 VIII
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 16 Pro
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S25 Plus
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
OnePlus 13 vs OnePlus 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













