


Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine
$103.49 • View Prices • By Sansui
Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $103.49.
- Share
$103.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Polypropylene Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Polypropylene Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Sansui |
| Model | JSC90S-BFGR |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card, Drain Hose, Water Inlet Pipe and Safety Lid |
Design and Body
| Tub Material | Polypropylene |
| Weight | 23.5 kg |
| Height | 98.5 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 81 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Waterproof Panel | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 2 Wash Program |
Power Features
| Power Required | 510 W, AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Robust design, Thermal Protected Motors, Water Resistance - IPX Grade |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Motor Domestic Warranty from Sansui |
| Warranty Type | Manufacturer |
Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $9,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Sansui JSC90S-BFGR 9 Kg Semi Automatic Washing Machine vs Acer AR90HFATLH2C2IG24D 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine

Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy A37 5G
Honor Magic 8 Pro vs OnePlus 15
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












