


VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine
$84.39 • View Prices • By VW
VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $84.39.
- Share
$84.39
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Rust Proof Poly-Propylene Body, Polypropylene Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Water Level Selector
VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Rust Proof Poly-Propylene Body, Polypropylene Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Water Level Selector
General
| Country of Origin | India |
| Brand | VW |
| Model | Super Wash |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Smart Spin |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Outer Body | Rust Proof Poly-Propylene Body |
| Tub Material | Polypropylene Plastic |
| Weight | 31 kg |
| Height | 103 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 52.2 cm |
| Transparent Window | No |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1350 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Other Washing Modes | 2 Wash Program |
Power Features
| Power Required | 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Twin Waterfall, Rat Away Feature |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product & 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $8,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

VW Super Wash 8 kg Semi Automatic Washing Machine vs Realme TechLife RMSA755NNNDG 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S26 Ultra vs iQOO 15
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FE
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












