


Whirlpool Fresh Care 8212 8Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$317.55 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Fresh Care 8212 8Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $317.55.
- Share
$317.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Inverter Technology
- Steel Tub, Intelli Sense Inverter Motor
- Timer
Whirlpool Fresh Care 8212 8Kg Fully Automatic Front Load Washi… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 8 kg Capacity
- Tumble Wash
- Digital Display
- Inverter Technology
- Steel Tub, Intelli Sense Inverter Motor
- Timer
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Fresh Care 8212 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine |
Design and Body
| Tub Material | Steel |
| Weight | 71 kg |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 63 cm |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | E-Cotton, Cotton, Mixed, White, Sport, Duvet, Jeans, Synthetics, Delicates, Wool, Rapid 30, Colour 15° |
Power Features
| Power Consumption | 1850 W |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | 6TH Sense SoftMove Technology, FreshCare with Steam Technology |
Warranty
| Warranty | 2 Years Comprehensive and 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Technician Visit |
Whirlpool Fresh Care 8212 8Kg Fully Automatic Front Load Washi… Price History
You can check the price history of Whirlpool Fresh Care 8212 8Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $30,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S23 Ultra (12GB RAM + 256GB) vs OPPO Reno 15 5G
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy Z Fold 7
OPPO Find X9 Ultra vs OnePlus 16 Pro
Apple iPhone 12 vs Xiaomi Redmi Note 15
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 17 Ultra
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












