




Whirlpool Magic Clean 10 DMIX 10 Kg Semi Automatic Washing Machine
$167.66 • Out Of Stock • By Whirlpool
Whirlpool Magic Clean 10 DMIX 10 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $167.66.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$167.66
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only
OUT OF STOCK
Whirlpool Magic Clean 10 DMIX 10 Kg Semi Automatic Washing Mac… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Magic Clean 10 DMIX GREY DAZZLE (10YR) |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Turbo Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Drain Hose, User Manual |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 26 kg |
| Height | 96 cm |
| Width | 87 cm |
| Depth | 50.7 cm |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
| Body Features | Rust-proof Body |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | 5 Wash Program: Delicate, Gentle, Normal, Stainwash, Anti Bacterial Wash |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Extra Features | Dynamix Detergent Dispenser, 3D Turbo Impeller, Turbo Dry Technology, 3D Scrub Technology, Turbo Lint Filter, Rat Protection, Spin Shower, Soak Technology, Big Load Capacity (Wash upto 14 Bedsheets), 10 Tough Stain Removal (like ketchup, juice, oil, etc.), Hard Water Wash |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty on Machine, 10 years on Wash Motor, Prime Mover & 5 years on Spin Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Comprehensive |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Magic Clean 10 DMIX 10 Kg Semi Automatic Washing Machine vs Realme TechLife RMSA1205NNNHS 12 kg Semi Automatic Washing Machine
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 15T Pro
Honor Magic 8 Pro vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














