





Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$882.86 • View Prices • By Daikin
Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $882.86.
- Share
$882.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2.6 Ton Capacity
- Triple Display Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2.6 Ton Capacity
- Triple Display Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Daikin |
| Model | FTKL90XV16LAA |
| Type | Split |
| Panel Display | Triple Display |
| Cooling Coverage Area | Upto 330 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 122 (W) x 32.5 (H) x 27.8 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 93 (W) x 69.5 (H) x 35 (D) cm |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti Corrosion Patented DNNS Delf Heal Coating |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | ECONO mode, Coanda mode |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 812 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 3D Uniform Airflow |
Technical
| Capacity | 2.6 Ton |
| Cooling capacity | 9.15 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.8 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1476.47 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Powerchill, Fan Speed, Dew Clean, Display |
| Other Convenience Features | Dew Clean Technology |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Filter Clean Indicator, Energy Efficient Operation, Hepta Sense |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor unit, 1 Remote Controller, 3m Length Inter Connecting Copper Coil Pipe, 1 Mounting plate, 2.95m Insulation Pipe, 3.7m Connecting cable (wire), 2 Tie Rap & 9 fixing screws |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $84,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin FTKL90UV16L 2.6 Ton 4 Star 2024 Inverter Split AC
Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin FTKL71XV16MAA 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Motorola Moto G Stylus 5G 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















