





Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$531.86 • View Prices • By Godrej
Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $531.86.
- Share
$531.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
General
| Brand | Godrej |
| Model | HIC 30K3TG RA 4 |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 310 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 110 (W) x 25 (H) x 33 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78.1 (W) x 55.7 (H) x 28.1 (D) cm |
| Weight | 14 kg (Indoor Unit) 27.4 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Blue Fins Coating |
Smart Features
| Additional Smart Features | Powered by AI |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2.5 Ton |
| Cooling capacity | 7.05 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.33 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5-in-1 Convertible Cooling modes 40%, 60%, 80%, 100%, 110%) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1260.65 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | i-Sense Technology, Anti-Freeze Thermostat, Silent Operation |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor unit, Inter connecting cable 3.5 m, Inter connecting copper pipe 3 m, 1 Remote, User Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $50,899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Godrej HIC 30K3TG RA 4 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Hitachi RAS.Y324PCDISL 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Apple iPhone 17 Pro vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy Z Fold 7
RedMagic 11 Pro Plus vs Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















