





Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$817.99 • View Prices • By Panasonic
Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $817.99.
- Share
$817.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Panasonic |
| Model | CS/CU-QU30CKYFM |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
| Cooling Coverage Area | Upto 270 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 110 (W) x 33 (H) x 25 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87.5 (W) x 75 (H) x 32 (D) cm |
| Weight | 15 kg (Indoor Unit) 41.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, MirAIe App Control |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
| Additional Smart Features | Matter Enabled, One Touch Service, Smart, AI-driven Comfort, Custom Sleep Profile |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Powerful Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | PM0.1 Filter, Ag Clean+ Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 851 CFM |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2.5 Ton |
| Cooling capacity | 8.8 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 50/44 dB |
| Outdoor Unit Noise | 61 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 55°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.5 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 8 in 1 Convertible mode (40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90%, 100%, High Capacity) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1514.7 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Higher Airflow, Shield Blu+, DustBuster Technology |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote Controller, 1 Remote Controller Holder, 2 AAA Battery, 1 User Manual with Warranty Card, Copper Pipes with IDU to ODU connecting cable |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year Warranty on Product & 5 Years on ODU Casing |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $78,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Blue Star IM330AANU1 2.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC
Panasonic CS/CU-QU30CKYFM 2.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin FTKL90XV16LAA 2.6 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17T Pro
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















