




DELLA Vario 048-TL-12K1V-19S 12000 BTU 115V Inverter Split AC
$679.96 • Out Of Stock • By Della
DELLA Vario 048-TL-12K1V-19S 12000 BTU 115V Inverter Split AC is a 1 Ton 4 Star Inverter Split AC. It can cool an area of up to 550 sq.ft. Notable features include Hot & Cold, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control and Auto Clean.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$679.96
Search
DELLA Vario 048-TL-12K1V-19S 12000 BTU 115V Inverter Split AC price in United States is $679.96. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
OUT OF STOCK
DELLA Vario 048-TL-12K1V-19S 12000 BTU 115V Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | DELLA |
| Model | 048-TL-12K1V-19S-IN (Vario Series) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 550 sq.ft |
Design
| Dimensions | 81.08 (W) x 29.18 (H) x 20.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 71.48 (W) x 49.81 (H) x 29.01 (D) cm |
| Weight | 9 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Della+ App |
| Voice Control | Yes, Google Assistant, Alexa, Siri |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | Schedules & Timer Multiple Modes, Smart Geo Location |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Vicinity Sensor Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 650 CMH |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 12000 BTU/h (Cooling) & 12200 BTU/h (Heating) |
| Refrigerant | R410A |
| Noise | 27 dB |
| Outdoor Unit Noise | 42 dB |
Power Features
| Star Rating | 4 |
| SEER Rating | 19 (SEER2 (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz/1Ph |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | Power On/Off, Child Lock, Modes, Temp. Display |
| Other Convenience Features | Signal Indicator, Set Indicator, Low Battery Indicator, Moisture Removal (3.4 pints/hour) |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | MightyAir X Airflow, Defrost Protection, Extreme Weather Use, PureClean Fresh Air, 25A Maximum Fuse, Efficient Ductless Inverter System |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Refrigerant Pipe, Drain Lines, Remote, Rubber Feet, Insulation Foam, 2 AAA Batteries, Installation Kits |
DELLA Vario 048-TL-12K1V-19S 12000 BTU 115V Inverter Split AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 4G (8GB + 256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (1TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















