

O General ASGG24KJTA-B 2 Ton 4 Star 2023 Inverter Split AC
$853.36 • View Prices • By O General
O General ASGG24KJTA-B 2 Ton 4 Star 2023 Inverter Split AC price in United States starts from $853.36.
- Share
$853.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 4 Star Rating
O General ASGG24KJTA-B 2 Ton 4 Star 2023 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 4 Star Rating
General
| Country of Origin | India |
| Brand | O General |
| Model | ASGG24KJTA-B |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
Design
| Dimensions | 98 (W) x 28 (H) x 24 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 82 (W) x 71.6 (H) x 31.5 (D) cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Other Filters | Air Purification Filter, PM 2.5 Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 594 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 4 Ways Direction |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 7.04 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 29 dB |
| Compressor | Hyper Tropical Twin Rotary |
Power Features
| Star Rating | 4 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Additional Features | Anti Corrosion Copper Heat Exchanger, Coanda Airflow Technology |
| Sales Package | IDU - Indoor Unit, Remote & Batteries, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, 3m Connecting Wire and ODU - Outdoor Unit, Installation Pipe |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Comprehensive Warranty & 10 Years Warranty on Compressor |
O General ASGG24KJTA-B 2 Ton 4 Star 2023 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of O General ASGG24KJTA-B 2 Ton 4 Star 2023 Inverter Split AC below. The current price is $82,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vivo X300 Ultra 5G vs Samsung Galaxy S26 Ultra

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S25 FE (256GB)
Google Pixel 10A vs Motorola Edge 70Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











