






Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera with XF 18-55mm F/2.8-4 R LM OIS Lens
$1,764.99 • Out Of Stock • By Fujifilm
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera with XF 18-55mm F/2.8-4 R LM OIS Lens price in United States starts from $1,764.99.
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,764.99
Search
Variants
Features
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/4 Lens
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
OUT OF STOCK
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera with XF 18-55mm F/2.8-4 R… Specs
Group: $150,000 to $200,000
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- f/2.8 - f/4 Lens
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Fujifilm |
| Model | X-T5 |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Dimensions | 130 x 64 x 91 mm |
| Weight | 850 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.6 mm) |
Lens
| Lens Type | Zoom Lens |
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Focal Length | 18-55mm |
| Aperture | f/2.8 - f/4 |
| Auto Focus | Yes |
| Touch Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.8M dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 1.2× (0.8× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Face Detection | Yes |
| Metering | Multi, Center-weighted, Average, Spot |
| Continous Shots | 15.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 125-12, 800 (Expands to 64-51200) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 40 MP |
| White Balancing | 7 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Formats | H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB 3.2 Gen 2 (10 GBit/sec) |
| HDMI | Yes (Micro (Type D)) |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 580 mAh |
| Battery Model | NP-W235 |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















