






Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only)
$1,499.39 • View Prices • By Fujifilm
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States starts from $1,499.39.
- Share
$1,499.39
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $125,000 to $175,000
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Fujifilm |
| Model | X-T5 |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Dimensions | 130 x 64 x 91 mm |
| Weight | 557 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.6 mm) |
Lens
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Auto Focus | Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.8M dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 1.2× (0.8× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Average, Spot |
| Continous Shots | 15.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 125-12, 800 (Expands to 64-51200) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 40 MP |
| White Balancing | 7 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Recording | 6240 x 3140 @ 23/24/25/30 fps 4K @ 24/25/30/50/60 fps UHD 2048 x 1080 @ 100/200/240 fps 1080p @ 100/200/24/240/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Micro (Type D) |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 580 mAh |
| Battery Model | NP-W235 |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $139,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a6700 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T5 40MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Canon EOS R8 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















