Insta360 X3 Sports and Action Camera vs GoPro Max 360 Action Camera
# 1
# 2
Add Product
Add Product
vs# 1
# 2
Add Product
Add Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Brand | Insta360 | GoPro |
| Model | X3 | Max 360 |
| Type | Sports and Action Camera | Sports and Action Camera |
| Series | Action Camera | |
| Sales Package | 1 Camera Unit, Charger, Battery, User Manual | GoPro MAX Camera | 2x Stickers | Warranty | Enduro Battery 1600mAh Li-on | Curved Adhesive Mount | 2x Rubber Lens Caps | Microfiber Bag | Mounting Buckle | USB (C-C) Cable- 18in. | Long Thumbscrew |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 114 x 22.5 mm | |
| Weight | 180 g |
Sensor
| Type | CMOS | |
| Size | 1/2 inch |
Lens
| Auto Focus | Yes | |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD | Intuitive Touch Screen |
| Touch | Yes | |
| Display Size | 2.29 in |
Exposure & Shutter
| ISO | 100-3200 |
Image
| Camera Resolution | 72 MP | |
| Image Stabilizer | Yes, HyperSmooth Video Stabilization |
Video
| Video Recording | 5.7K @ 30 fps 4K @ 60 fps UHD | 4K 1440p 1080p |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes | |
| Bluetooth | Yes | |
| USB Port | Yes | Yes |
| USB Port Type | USB-C | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion Polymer | Removable Enduro Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 1600 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, 1 Year Manufacturer Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects | |
| Not Covered in Warranty | Other than Manufacturing Defects |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Related Comparisons

Insta360 X3 Sports and Action Camera vs DJI Osmo Action 5 Pro Sports and Action Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs DJI Osmo 360 Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs GoPro Max 360 Action Camera
Canon EOS 1300D DSLR Camera (EF-S 18-55 IS II) vs Nikon D3200 DSLR (AF-S 18-55mm VR Kit Lens)
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs Insta360 X4 Air 8K Camera
GoPro Max 360 Action Camera vs Insta360 X5 Action Camera








