


Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50-250mm VR)
$970.54 • View Prices • By Nikon
Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50-250mm VR) price in United States starts from $970.54.
- Share
$970.54
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50… Specs
Group: $80,000 to $100,000
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Weight | 450 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.7 mm) |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z |
| Focal Length | 16-50mm & 50-250mm |
| Auto Focus | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | Yes, Electronic, 1.02× (0.68× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Spot |
| Continous Shots | 11.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | 7.00 m (at ISO 100) |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 (expands to 204, 800) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 21 MP |
| Image Stabilizer | No |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25/30 fps UHD 1080p @ 100/120/24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11ac + Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | USB 2.0 (480 Mbit/sec) |
| HDMI | Yes (micro HDMI) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Features
| Tripod Socket | No |
Battery & Power
| Battery Type | Built-in |
| Battery Capacity | 320 mAh |
| Battery Model | EN-EL25 lithium-ion battery & charger |
Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50… Price History
You can check the price history of Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50-250mm VR) below. The current price is $91,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50-250mm VR) vs Sony ZV-E10 II 26MP Vlog Camera with 16-50mm Power Zoom Lens
Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera (Z DX 16-50mm VR & Z DX 50-250mm VR) vs Sony a6600 Mirrorless 24MP Camera with E 18-135mm F/3.5-5.6 Zoom Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












