



SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera
$178.99 • View Prices • By SJCAM
SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera price in United States starts from $178.99.
- Share
$178.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 20 MP Camera
- 4K Video Recording
- 2.29 in Display
- 8x Zoom, f/1.3 Lens
- Wi-Fi
- 1850 mAh
SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 20 MP Camera
- 4K Video Recording
- 2.29 in Display
- 8x Zoom, f/1.3 Lens
- Wi-Fi
- 1850 mAh
General
| Brand | SJCAM |
| Model | SJ20 |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | 1x SJCAM SJ20 Dual-Lens Action Camera, 1x Battery (1050mAh), 2x Frame Bracket, 1x Waterproof Case, 2x Mounting Base, 2x Helmet Base, 2x 3M Adhesive, 2x Screw, 1x USB cable, Cloth, 1/4"-20 to 2-Prong Mount Set |
Lens
| Aperture | f/1.3 |
| Optical Zoom | 8x |
Display & ViewFinder
| Display Size | 2.29 in |
Image
| Camera Resolution | 20 MP |
| Image Stabilizer | Yes, 6-axis Gyroscope Stabilization |
Video
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes, upto 128 GB |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1850 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera Price History
You can check the price history of SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera below. The current price is $17,129. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

SJCAM SJ20 Dual Lens Action Camera vs DJI Osmo Action 6 Pro Sports and Action Camera
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













