




Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS II Lens)
$2,099.57 • View Prices • By Sony
Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS II Lens) price in United States starts from $2,099.57.
- Share
$2,099.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Mirrorless
- 33 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Seconds 1/4 to 1/8000 Second in Movie Mode Max Shutter Speed
- f/3.5-5.6 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OS… Specs
Group: $175,000 to $225,000
- Mirrorless
- 33 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Seconds 1/4 to 1/8000 Second in Movie Mode Max Shutter Speed
- f/3.5-5.6 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Sony |
| Model | ILCE-7M4 |
| Type | Mirrorless |
| Series | Alpha 7 IV |
Design and Body
| Dimensions | 131.3 x 96.4 x 79.8 mm |
| Weight | 659 g |
| Material | Magnesium Alloy |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | Full Frame (35.6 x 23.8 mm) |
| Image Processor | BIONZ XR |
Lens
| Interchangeable Lens | Yes |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Mount | Sony E |
| Focal Length | 20-70mm |
| Aperture | f/3.5-5.6 |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
| Digital Zoom | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | 100%, Electronic (OLED), Approx. 0.78x Magnification |
| View Finder Size | 1.27 cm |
Photography Features
| Metering | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multi-Zone, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Up to 10 fps at Maximum Resolution for up to 1000 Frames (Raw, JPEG) |
| Self Timer | 2/5/10-Second Delay |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo Native in Manual Mode: 100 to 51,200 (50 to 204,800 Extended) Native in Auto Mode: 100 to 12,800 Video Native in Manual Mode: 100 to 51,200 (100 to 102,400 Extended) Native in Auto Mode: 100 to 51,200 |
| Shutter Type | Mechanical Focal Plane Shutter and Electronic Rolling Shutter |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 30 Seconds 1/4 to 1/8000 Second in Movie Mode |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Lock | Yes |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
Image
| Camera Resolution | 33 MP |
| White Balancing | ATW, AWB, Auto, Cloudy, Color Temperature, Color Temperature Filter, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Day White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 3840 x 2160 (4K) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 4:2:2/4:2:0, 10-Bit, H.265/XAVC HS 3840 x 2160 (4K) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 4:2:2/4:2:0, 8-Bit/10-Bit, XAVC S 3840 x 2160 (4K) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 4:2:2, 10-Bit, XAVC S-I 1920 x 1080 (Full HD) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 4:2:2/4:2:0, 8-Bit/10-Bit, XAVC S 1920 x 1080 (Full HD) @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 4:2:2, 10-Bit, XAVC S-I 1920 x 1080 (Full HD) @ 120p / 100p, 4:2:0, 8-Bit, XAVC S |
| Video Formats | MPEG-4, XAVC S, XAVC HS, XAVC S-I, H.264, H.265 |
| Audio Formats | XAVC S: 2-Channel 16-Bit 48 kHz LPCM Audio MPEG4: 2-Channel AAC LC Audio |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, None |
| USB Port | USB 3.2 Gen 2 (10 GBit/sec) |
| USB Port Type | USB-C |
| USB Details | USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (wireless or Smartphone) |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
| Number of Memory Card Slots | 2 |
| Memory Card Types | CFexpress Type A / SDXC (UHS-II), SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 2280 mAh |
| Battery Model | NP-FZ100 |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OS… Price History
You can check the price history of Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS II Lens) below. The current price is $199,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS II Lens) vs Sony a7C II 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (with FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS II Lens) vs Nikon Z6 III 24.5MP Digital Mirrorless Camera with NIKKOR Z 24-200mm F/4-6.3 S Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














