
Honda City ZX CVT
$16,991 • 8 Variants • By Honda
This is a variant of Honda City.Visit Main City Page.
Honda City ZX CVT price in United States starts from $16,991.
- Share
$16,991
Ex-Showroom PriceFeatures
- 5 Seater Sedan
- Petrol, 1498 cc Engine
- 6 Airbags
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay
- 10.1 inches Infotainment
- Lane Watch Camera
- ADAS, Adaptive Cruise Control, Lane Keep Assist
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
Honda City ZX CVT Specs
Group: $1,625,000 to $1,875,000
- 5 Seater Sedan
- Petrol, 1498 cc Engine
- 6 Airbags
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay
- 10.1 inches Infotainment
- Lane Watch Camera
- ADAS, Adaptive Cruise Control, Lane Keep Assist
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
General
| Model | City ZX CVT |
| Type | Sedan |
| Colors | Crystal Black Pearl, Radiant Red Metallic, Obsidian Blue Pearl, Meteoroid Gray Metallic, Lunar Silver Metallic, Platinum White Pearl |
| Warranty Details | 3 years, Unlimited Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Water Cooled Inline 4 Cylinder i-VTEC DOHC with VTC |
| Engine Displacement | 1498 cc |
| Cylinders | 4 |
| Maximum Power | 119.34 bhp @ 6600 rpm |
| Maximum Torque | 145 Nm @ 4300 rpm |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Transmission Type | Automatic (CVT) |
| Manual Mode In Automatic | Yes |
| Turbo Charger | No |
| Super Charge | No |
| Gear Box | 7 Speed Automatic (CVT) Gear Box |
| Drive Type | Front Wheel Drive (FWD) |
Battery Details
| Battery Warranty | 8 years, Upto 1.6 Lakh Kms |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Range | Up to 736 km |
| ARAI Certified Mileage | 17.97 km/L |
| E20 Fuel Compliant | No |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Torsion beam with Coil Spring |
| Shock Absorbers Type | Telescopic Hydraulic Nitrogen Gas-filled |
| Steering Type | Collapsible Electric Power Assisted |
| Adjustable Steering | Yes, Telescopic, Tilt, Collapsible |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Turning Radius | 5.3 m |
Body Design Details
| Gross Weight | 1580 kg |
| Kerb Weight | 1123 - 1142 kg |
| Length | 4594 mm |
| Width | 1748 mm |
| Height | 1489 mm |
| Ground Clearance (Unladen) | 165 mm |
| Wheel Base | 2600 mm |
| Tyre Type | Tubeless Radial |
| Tyre Size | 185/55 R16 87H |
| Spare Wheel | Yes, Steel Wheel |
| Number Of Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Boot Space | 506 L |
| Front Tread | 1496 mm |
| Rear Tread | 1484 mm |
Comfort and Convenience Details
| Engine Start/Stop Button | Yes |
| Remote Engine Start | Yes |
| Rear AC Vents | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes, Fully Automatic Climate Control with MAX COOL mode & Click-Feel AC Control Dials |
| Air Purifier | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Power Windows Rear | Yes |
| One Touch Power Windows | Driver Only |
| Electric Boot Opener | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Inbuilt Navigation System | Yes |
| Keyless Entry | Yes, Touch-Sensor Based Smart Keyless Access |
| Voice Control | Yes |
| Central Console Armrest | Yes, with Storage |
| Tailgate Ajar Warning | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Lane Change Indicator | Yes |
| Power Outlet 12V | Front & Rear |
| USB Charging Port Front | Yes, Type-C |
| USB Charging Port Rear | Yes, Type-C |
| Vanity Mirror | Driver & Passenger Side |
| Passenger Accessories | Cabin Light Front, Rear Reading Lamp, Rear Seat Headrest, Rear Seat Centre Arm Rest, Rear Windshield Curtain, Luggage Hook And Net |
| Driver Rear View Monitor (DRVM) | Yes |
| Adjustable Headrest | Front, Rear |
| Bottle Holder | Front, Rear |
| Cup Holder | Front Centre, Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Steering Features | 3-Spoke, Leather Wrapped, Paddle Shifters |
| Extra Features | Rear Sunshade |
Styling Features
| ORVM Color | Body Colored |
| Bumper Color | Body Colored |
| Door Handle Color | Body Colored |
| Interior Door Handle Finish | Chrome |
| Gear Knob Finish | Leather Wrapped |
| Front Grille Design | Signature Matrix-Mesh Black Painted Front Upper Grille |
| Exterior Style | Single Tone |
| Dashboard Style | Dual Tone |
Features
| Steering Mounted Controls | Audio, Voice, Hands-Free Telephone Illuminated Switches |
| Alloy Wheels | Yes, Dual-Tone Diamond-Cut Multi-Spoke |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake force Distribution (EBD) | Yes |
| Speed-Sense Auto Door Lock | Yes |
| Advanced Driver Assistance System (ADAS) | Yes |
| Impact-Sense Auto Door Unlock | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Anti-Theft Alarm | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Seat Belt Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Speed Limit Alert | Yes |
| Overspeed Warning | Yes |
| ISOFIX Child Seat Mount | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes, Deflation Warning System |
| Anti-Pinch Power Windows | Yes |
| IRVM Type | Auto Dimming, with Frameless Design |
| Heads-Up Display (HUD) | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Lane Watch Camera | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Number Of Airbags | 6 |
| Airbags | Passenger, Driver, Side, Curtain |
| Seat Belts | Rear Seat Belts, Rear Middle Seat Belt, Height Adjustable Front Seat Belts |
| Pretensioners And Force Limiter Seatbelt | Front |
| Vehicle Control | Electronic Stability Program (ESP), Traction Control, Hill Start Assist |
| Electric Parking Brake (EPB) | No |
| Emergency Stop Signal | Yes |
| Door Lock | Central Locking, Child Safety Locks |
| Headlamps | LED Headlamps, Automatic Headlamps, Follow Me Home Headlamps |
| Projector Headlamps | Yes, Signature Bi-LED Projector Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| High Beam Assist | Yes |
| Reverse Camera | Yes, with Guidelines (Normal, Wide, Top-Down Modes) |
Advanced Driver Assistance System (ADAS) Features
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Lane Keep Assist | Yes |
| Forward Collision Warning | Yes |
| Additional ADAS Features | Honda Sensing (Collision Mitigation Braking System, Lead Car Departure Notification System, Road Departure Mitigation System, Auto High Beam) |
Interior Features
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Instrument Cluster | 4.2 inches, Digital |
| Multi Information Display (MID) | Advanced Twin-Ring Combi-meter |
| Tachometer | Yes |
| Rear Parcel Tray | Yes |
| Electronic Multi Trip Meter | Yes |
| Glove Compartment | Yes |
| Lighting | Ambient Light (Center Console Pocket, Map Lamp, Front Footwell, Front Door Inner Handles & Front Door Pockets), Front Footwell Ambient Illumination Light |
| Outside Temperature Display | Yes |
| Adjustable Seats | Manual Adjustable Seats, Manual Height Adjustable Driving Seat |
| Seat Upholstery | Leather, Luxurious Ivory & Black Two-Tone Interiors |
Exterior Features
| Adjustable Headlights | Yes |
| Tail Lights | LED, Signature Z-Edge Wrap-around LED Tail Lamps |
| Brake Lights | LED |
| Wheel Design | Alloy, Aero-Blade Diamond Cut Alloy Wheels |
| Lighting | Front Grille Connected Centre Light Bar |
| Defoggers | Front Window Defogger, Rear Window Defogger |
| Rain Sensing Wiper | Yes |
| Rear Window Wiper | No |
| Electric Folding ORVM | Yes |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | ORVM Turn Indicators, Electrically Adjustable ORVM |
| Sunroof | Yes, One-Touch Electric Sunroof with Slide/Tilt Function and Pinch Guard |
| Body Design | Chrome Garnish |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| USB Input Port | Yes, 2 Ports |
| Auxiliary Input Port | Yes |
| Android Auto | Yes, Wireless |
| Apple Carplay | Yes, Wireless |
| Mirror Link | Yes |
Connected Car Technology
| Connected Car Tech | Yes, Honda Connect |
| Geofence | Yes |
| Remote Vehicle Tracking | Yes |
| Remote Vehicle Status | Yes |
| Remote AC Start | Yes |
| App To Car Connectivity | Yes |
| Door Lock Via APP | Yes |
| Door Unlock Via APP | Yes |
| Emergency SOS Alert | Yes |
| Other Connected Car Features | Smartwatch Connectivity, Works with Alexa |
Infotainment Features
| Touch Screen | Yes |
| Display Size | 10.1 inches |
| Front Speakers | Yes |
| Rear Speakers | Yes |
| Speakers Count | 4 |
| Number Of Tweeters | 4 |
| Media Player | Radio |
Honda City Variants
8 VariantsFilter Variants
Petrol
Hybrid
Manual
Automatic
Android Auto
ADAS
Sun Roof
VariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















