














Tata Tiago Creative AMT
$7,947.98 • 20 Variants • By Tata
This is a variant of Tata Tiago.Visit Main Tiago Page.
Tata Tiago Creative AMT price in United States starts from $7,947.98.
- Share
$7,947.98
Ex-Showroom PriceFeatures
- 5 Seater Hatchback
- Petrol, 1199 cc Engine
- 6 Airbags
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay
- 10.25 inches Infotainment
- 360° View Camera
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
- Rear AC Vents
Tata Tiago Creative AMT Specs
Group: $650,000 to $850,000
- 5 Seater Hatchback
- Petrol, 1199 cc Engine
- 6 Airbags
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay
- 10.25 inches Infotainment
- 360° View Camera
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
- Rear AC Vents
General
| Country of Origin | India |
| Model | Tiago |
| Type | Hatchback |
| Warranty Details | 3 years, Upto 1 Lakh Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | 1.2L NA Revotron |
| Engine Displacement | 1199 cc |
| Cylinders | 3 |
| Maximum Power | 84.82 bhp @ 6000 rpm |
| Maximum Torque | 113 Nm @ 3300 rpm |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Automatic (AMT) |
| Gear Box | 5 Speed Automatic (AMT) Gear Box |
| Drive Type | Front Wheel Drive (FWD) |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 35 L |
| Fuel Type | Petrol |
| CNG Tank Capacity | 60 L |
| E20 Fuel Compliant | Yes |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | Independent Lower Wishbone, McPherson (Dual Path) Strut Type |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam with Coil Spring Mounted on Hydraulic Shock Absorbers |
| Shock Absorbers Type | Hydraulic Shock Absorbers |
| Steering Type | Power |
| Adjustable Steering | Yes, Tilt |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
Body Design Details
| Length | 3813 mm |
| Width | 1684 mm |
| Height | 1535 mm |
| Wheel Base | 2400 mm |
| Tyre Size | 175/60 R15 |
| Number Of Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Boot Space | 242 L |
Comfort and Convenience Details
| Rear AC Vents | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Power Windows Rear | Yes |
| One Touch Power Windows | Driver Only |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Glove Box Cooling | Yes |
| Central Console Armrest | Yes, with Storage |
| Power Outlet 12V | Yes |
| USB Charging Port Front | Yes, Zipfast 65W C-Type |
| Vanity Mirror | Passenger Side |
| Steering Features | Paddle Shifters |
| Extra Features | Magazine Pockets |
Styling Features
| ORVM Color | Body Colored |
| Bumper Color | Body Colored |
| Door Handle Color | Body Colored, Chrome Line |
| Interior Door Handle Finish | Chrome |
Features
| Steering Mounted Controls | Audio |
| Alloy Wheels | Yes |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake force Distribution (EBD) | Yes |
| Speed-Sense Auto Door Lock | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Seat Belt Warning | Yes |
| ISOFIX Child Seat Mount | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| IRVM Type | Manual Day & Night |
| Parking Sensors | Rear |
| Number Of Airbags | 6 |
| Airbags | Driver, Passenger, Side, Curtain |
| Seat Belts | Rear Seat Belts |
| Vehicle Control | Electronic Stability Program (ESP), Traction Control, Hill Start Assist |
| Door Lock | Central Locking |
| Headlamps | LED Headlamps, Automatic Headlamps, Follow Me Home Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Reverse Camera | Yes |
| 360° View Camera | Yes |
Advanced Driver Assistance System (ADAS) Features
| Blind Spot Monitor | Yes |
Interior Features
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Multi Information Display (MID) | Digital Island Cluster |
| Rear Parcel Tray | Yes |
| Glove Compartment | Yes, with Cooling |
| Adjustable Seats | Manual Adjustable Seats, Manual Height Adjustable Driving Seat |
| Seat Upholstery | Fabric |
Exterior Features
| Tail Lights | LED, Halo Lightbar Connected Tail Lamps |
| High Mount Stop Lamp | Yes |
| Wheel Design | Alloy, Diamond Cut Dynamic |
| Defoggers | Front Window Defogger, Rear Window Defogger |
| Rain Sensing Wiper | Yes |
| Rear Window Wiper | Yes, with Washer |
| Electric Folding ORVM | Yes, with Auto Fold |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | ORVM Turn Indicators, Electrically Adjustable ORVM |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| USB Input Port | Yes |
| Android Auto | Yes, Wireless |
| Apple Carplay | Yes, Wireless |
Infotainment Features
| Touch Screen | Yes |
| Display Size | 10.25 inches |
| Front Speakers | Yes |
| Speakers Count | 4 |
| Media Player | Radio |
Tata Tiago Variants
20 VariantsFilter Variants
Petrol
CNG
Manual
Automatic
Android Auto
VariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.































