














Tata Tiago Smart CNG
$6,105.74 • 20 Variants • By Tata
This is a variant of Tata Tiago.Visit Main Tiago Page.
Tata Tiago Smart CNG price in United States starts from $6,105.74.
- Share
$6,105.74
Ex-Showroom PriceFeatures
- 5 Seater Hatchback
- CNG, 1199 cc Engine
- 6 Airbags
- 242 L Boot Space
- Air Conditioner
- Front Wheel Drive (FWD)
- Anti Lock Braking System (ABS)
- Central Locking
Tata Tiago Smart CNG Specs
Group: $500,000 to $650,000
- 5 Seater Hatchback
- CNG, 1199 cc Engine
- 6 Airbags
- 242 L Boot Space
- Air Conditioner
- Front Wheel Drive (FWD)
- Anti Lock Braking System (ABS)
- Central Locking
General
| Country of Origin | India |
| Model | Tiago |
| Type | Hatchback |
| Warranty Details | 3 years, Upto 1 Lakh Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | 1.2L NA Revotron |
| Engine Displacement | 1199 cc |
| Cylinders | 3 |
| Maximum Power | 74.47 bhp @ 6000 rpm |
| Maximum Torque | 96.5 Nm @ 3500 rpm |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Transmission Type | Manual |
| Gear Box | 5 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Front Wheel Drive (FWD) |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 35 L |
| Fuel Type | CNG |
| CNG Tank Capacity | 60 L |
| E20 Fuel Compliant | Yes |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | Independent Lower Wishbone, McPherson (Dual Path) Strut Type |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam with Coil Spring Mounted on Hydraulic Shock Absorbers |
| Shock Absorbers Type | Hydraulic Shock Absorbers |
| Steering Type | Power |
| Adjustable Steering | Yes, Tilt |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
Body Design Details
| Length | 3813 mm |
| Width | 1684 mm |
| Height | 1535 mm |
| Wheel Base | 2400 mm |
| Tyre Size | 175/65 R14 |
| Number Of Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Boot Space | 242 L |
Comfort and Convenience Details
| Power Outlet 12V | Yes |
Styling Features
| ORVM Color | Body Colored |
| Bumper Color | Body Colored |
| Door Handle Color | Body Colored |
| Interior Door Handle Finish | Chrome |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake force Distribution (EBD) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Seat Belt Warning | Yes |
| ISOFIX Child Seat Mount | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Number Of Airbags | 6 |
| Airbags | Driver, Passenger, Side, Curtain |
| Seat Belts | Rear Seat Belts |
| Door Lock | Central Locking |
| Headlamps | Halogen Headlamps |
Interior Features
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Multi Information Display (MID) | Digital Island Cluster |
| Glove Compartment | Yes |
| Adjustable Seats | Manual Adjustable Seats |
| Seat Upholstery | Fabric |
Exterior Features
| Tail Lights | LED |
| High Mount Stop Lamp | Yes |
| Wheel Design | Steel |
| Defoggers | Front Window Defogger |
Tata Tiago Variants
20 VariantsFilter Variants
Petrol
CNG
Manual
Automatic
Android Auto
VariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.































