



Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$491.41 • View Prices • By Acer
Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $491.41.
- Share
$491.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, VGA, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3… Price History
You can check the price history of Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $46,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)Acer 15 TravelMate TMP215-53 Business Laptop (11th Gen Core i3… Full Specs
General
| Series | Travelmate |
| Model | TMP215-53 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363 x 255 x 19.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | ComfyView |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| VGA | Yes |
| Card Reader | 1 x SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Spill Resistant Keyboard |
| Touchpad | Precision Touchpad with Multi-gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Details | Lithium Ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













