


Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$579.67 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $579.67.
- Share
$579.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 1… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.4 mmAverage
- 1.45 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 1… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $54,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Acer Swift Neo OLED AI SFN14-54H UN.35GSI.004 Laptop (Intel Core Ultra 5 115U/ 16GB/ 1TB SSD/Win 11)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.007 Laptop (13th Gen Core i5/ 1… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A324-53 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 321.7 x 206.6 x 19.4 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Port, 1 x USB 2.0 Port, 1 x USB Type-C Port, 1 x Type-c Port for PD Adapter |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Privacy Camera Shutter, 2 MP |
| Keyboard | 84-key Acer layout with US language |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1334U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1334U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 3-Pin 65W PD Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












