



Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$619.88 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $619.88.
- Share
$619.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core i3 N305
- Octa Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core i3 N305
- 8 x (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 40 Wh, 3 Cell BatteryGood
Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $59,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire 3 Spin 14 NX.KENSI.002 Laptop (Intel Core i3 N305/… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | NX.KENSI.002 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ultra-slim design, Mercury free, environment friendly |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 100-/101-/104-key FineTip keyboard with independent numeric keypad |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core i3 N305 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | N305 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 40 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W 3-pin AC Adapter |
| Battery Details | 40 Watt Hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















