






Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$479.99 • View Prices • By Acer
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U with 8 GB DDR5 RAM and 256 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display. It uses AMD Radeon 610M. It has a 53 Wh with up to 11.5 hours of battery backup. Notable features include Touchscreen, Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $479.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8G… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.81 mmAverage
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR5 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8G… Prices
9% (price increased by $43 in one month)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8G… Price History
You can check the price history of Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) below. The current price is $479.99. Over the past month, there has been a increase of $43 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700EDUS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R4SY Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 15 |
| Model | AG15-21PT-R4SY |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.22 x 238.76 x 19.81 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 7320U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 11.5 hours |
| Battery Details | Li-Ion |
Extra
| Sales Package | Aspire Go 15 AG15-71PT-7378 Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















