




Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)
$1,649.98 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) is a Mac Ultrabook powered by Apple M3 with 24 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 15.3 inches IPS, Liquid Retina display. It uses 10-Core GPU. It has a 66.5 Wh with up to 18 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,649.98
Search
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) price in United States is $1,649.98. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M3
- Octa Core (4P + 4E)
- 24 GB RAM
- 1 TB SSD
- 10-Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ mac… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 11.5 mmSlim
- 1.51 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
Performance
- Apple M3
- 4 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E)
- 10-Core GPU Graphics
- 24 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ mac… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Apple MacBook Air 15 2024 Laptop (Apple M3/ 24GB/ 1TB SSD/ mac… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MacBook Air |
| Model | MacBook Air 15 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS Sequoia |
| Dimensions | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS, Liquid Retina Display |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits brightness, Support for 1 billion colors, Wide colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x Thunderbolt / USB 4 Ports |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 3 (DisplayPort, Charging, 40 Gbps Data Transfer) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M3 |
| Speed | 4 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M3 |
| Generation | Apple M3 |
Graphics
| GPU | 10-Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Adapter Type | 35W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | Lithium Polymer Battery |
Extra
| Included Software | iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | 15″ MacBook Air. 35W Dual USB-C Port Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















