




Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
$1,336.05 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) price in United States starts from $1,336.05.
- Share
$1,336.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Apple M3
- Octa Core (4P + 4E)
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Apple 10 Core GPU
- 13.6 inches, 2560 x 1664 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB … Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 11.3 mmSlim
- 1.24 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.6 inchesSmall
- 2560 x 1664 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
Performance
- Apple M3
- 4 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E)
- Apple 10 Core GPU Graphics
- 8 GB RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.6 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB … Price History
You can check the price history of Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) below. The current price is $124,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Apple MacBook Air 2024 MRXW3HN/A Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | MacBook Air |
| Model | MRXW3HN/A |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS Sonoma |
| Dimensions | 304.1 x 215 x 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology |
| Touch | No |
| Size | 13.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1664 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits brightness, support for 1 billion colours, Wide colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x Thunderbolt / USB 4 Ports |
| Thunderbolt | Yes |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Four-Speaker Sound System, Dolby Atmos, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M3 |
| Speed | 4 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M3 |
| Generation | Apple M3 |
Graphics
| GPU | Apple 10 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 52.6 Wh Battery |
| Adapter Type | 35W Dual USB-C Port Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Sales Package | 13″ MacBook Air, 30W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable, (2 m) |
| Other Features | 16-core Neural Engine |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














