


Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS)
$1,481.37 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) is a Mac Business Ultrabook powered by Apple M2 with 8 GB Unified Memory RAM and 512 GB SSD. It has a 13.3 inches IPS, Retina display. It uses 10-Core GPU. It has a 58.2 Wh with up to 17 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) price in United States is $1,481.37. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M2
- Octa Core (4P + 4E)
- 8 GB Unified Memory RAM
- 512 GB SSD
- 10-Core GPU
- 13.3 inches, 2560 x 1600 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use, Business
- Thickness: 15.6 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 227 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M2
- 4 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E)
- 10-Core GPU Graphics
- 8 GB Unified Memory RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 58.2 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512… Prices
10% (price increased by $150 in one month)
Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) below. The current price is $1,481.37. Over the past month, there has been a increase of $150 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus VivoBook S 14 OLED K3402ZA-DB74 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)Apple MacBook Pro 13 2022 MNEJ3LL/A Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MacBook Pro |
| Model | MacBook Pro 13 MNEJ3LL/A |
| Utility | Performance, Everyday Use, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS Sequoia |
| Dimensions | 304.1 x 212.4 x 15.6 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS, Retina Display |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 227 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness, True Tone Technology, Wide colour (P3) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | 720p FaceTime HD Camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad, Multi-Touch Gestures |
| Inbuilt Microphone | Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | Stereo speakers with high dynamic range |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M2 |
| Speed | 4 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M2 |
| Generation | Apple M2 |
Graphics
| GPU | 10-Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 8 GB Unified Memory |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 58.2 Wh Battery |
| Adapter Type | 67W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 17 hours |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Included Software | iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | MacBook Air, 67W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














