

Asus ROG Strix Scar 17 2023 G733PZ-LL046WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph)
$2,196.73 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix Scar 17 2023 G733PZ-LL046WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph) price in United States starts from $2,196.73.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,196.73
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 17.3 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix Scar 17 2023 G733PZ-LL046WS Gaming Laptop (AMD … Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 28.3 mmThick
- 2.5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 127 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsLarge
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix Scar 17 2023 G733PZ-LL046WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph) vs Asus ROG Strix G16 2023 G614JIR-N4062WS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus ROG Strix Scar 17 2023 G733PZ-LL046WS Gaming Laptop (AMD … Full Specs
General
| Series | ROG Strix SCAR 17 (2023) |
| Model | G733PZ-LL046WS |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 395 x 282 x 28.3 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 3ms Response Time (G2G), 300 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | In-Built Array Microphone |
| Speakers | Built in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 2 W Tweeter, 2 x 4 W Speakers with Smart Amp Technology, Smart Amp Technology, Dolby Atmos Software |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 9 7945HX |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 7945HX |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 5nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W AC Adapter |
| Battery Details | 90 WHr Li-ion Battery |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents, FHD 1080P (60FPS) External Camera |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











