

Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph)
$1,052.61 • View Prices • By Asus
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) price in United States starts from $1,052.61.
- Share
$1,052.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ … Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 22.4 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ … Price History
You can check the price history of Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) below. The current price is $99,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Asus TUF Gaming F16 FX677VU-RL055WS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL189WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7445HS/ 16GB / 1TB SSD/ Win11 / 6GB Graph)
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph)
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Asus Gaming V16 V3607VM-RP057WS Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 / 8GB RTX 5060 Graph)
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Asus TUF Gaming A16 FFA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph)
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) vs Lenovo LOQ 15IRH8 82XV00F7IN 2023 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ … Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 |
| Model | FA607NUQ-RL047WS |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 251 x 22.4 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170 |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 170 |
| Generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











