


Asus TUF Gaming 14 FA401UU-RG033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$1,218.7 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming 14 FA401UU-RG033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,218.7.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,218.7
Search
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 14 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming 14 FA401UU-RG033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 1.46 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 216 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS
- 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 73 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming 14 FA401UU-RG033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Asus ROG Zephyrus G16 GU605CW-QR133WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080 Graph)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-73D8 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)Asus TUF Gaming 14 FA401UU-RG033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A14 |
| Model | FA401UU-RG033WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 311 x 227 x 16.9 mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 216 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C USB 4 support DisplayPort / power delivery, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1x card reader (microSD) (UHS-II) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light with Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | 2 Speaker System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 7 8845HS |
| Speed | 8 x 3.8 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 8845HS |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 73 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Other Features | AMD XDNA NPU up to 16TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












