

Asus TUF Gaming A15 FA506ICB-HN005W Laptop (Ryzen 7 4800H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$719.97 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A15 FA506ICB-HN005W Laptop (Ryzen 7 4800H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $719.97.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$719.97
Search
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A15 FA506ICB-HN005W Laptop (Ryzen 7 4800H/ 8GB… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H
- 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506ICB-HN005W Laptop (Ryzen 7 4800H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Xiaomi Redmi G Pro 2024 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ RTX 4060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus TUF Gaming A15 FA506ICB-HN005W Laptop (Ryzen 7 4800H/ 8GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | TUF Gaming A15 |
| Model | FA506ICB-HN005W |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 256 x 25 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 144Hz Refresh Rate, vIPS-level Anti-glare Panel, 1000:1 Contrast Ratio, 45% NTSC, 62.5% sRGB, 47.34% Adobe, Adaptive-Sync technology |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 7 4800H |
| Speed | 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 4800H |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











