




Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
$849.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) is a Windows Gaming Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 56 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$849.99
Search
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) price in United States is $849.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $700 to $1,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 26.7 mmThickest
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 2025 |
| Model | FA607NU-WS53 |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355 x 251 x 26.7 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus, Adobe:75.35% |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps), 1 x USB 4 Type-C with support for DisplayPort, Power Delivery, Data speed up to 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | 2 Speaker System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 5nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.42 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Slots | 64 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 56 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W AC Adapter |
| Battery Details | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Other Features | Trusted Platform Module (Firmware TPM), AI Noise-canceling Technology |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















