




Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,018.8 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,018.8.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,018.8
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Co… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.4 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs HP Victus 15-fa2309TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 24GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050 Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-58E2 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP487WS Gaming Laptop (13th Gen Co… Full Specs
General
| Series | TUF Dash F15 |
| Model | FX507VV-LP487WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 251 x 22.4 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD, IPS level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speaker |
| Sound | AI Noise-Canceling Technology, Dolby Atmos, Hi-Res Certification |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
| Battery Details | 90WHrs, 4S1P Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Quick Start Guide, Warranty Document |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














