





Asus TUF Gaming F17 FX706HF-HX018W Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$529.19 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming F17 FX706HF-HX018W Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $529.19.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$529.19
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11400H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 17.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming F17 FX706HF-HX018W Laptop (11th Gen Core i5/ 8… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- 2.6 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 127 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11400H
- 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsLargest
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82RK0017US Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 15 F1504ZA-WH52 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)Asus TUF Gaming F17 FX706HF-HX018W Laptop (11th Gen Core i5/ 8… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming F17 |
| Model | FX706HF-HX018W |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-level |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits, 1000:1, 45% 62.5% 47.34% display, Adaptive-Sync |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 6(802.11ax) Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11400H |
| Speed | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11400H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | 48 WHrs Li-ion Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















